V případě žaluzií a závěsů sice získáte ochranu před teplem, ale zároveň budete mít doma nepříjemnou tmu. A v létě přece chceme mít v domě přirozené sluneční světlo. Jako řešení se tedy nabízí sklo, díky kterému se do interiéru dostane dostatek světla a přitom vás ochrání od přebytečného tepla. Tato varianta se nazývá protisluneční sklo a skvěle se hodí hlavně do velkých prosklených prostorů. Nic nebrání samozřejmě ani použití v menších oknech. Protisluneční zasklení se hodí především na okna umístěná na jižní stranu, protože z tohoto směru jsou v létě místnosti vystavovány největšímu množství slunečních paprsků.

 

sun-3588618_1280_1280Na trhu je k dostání velké množství těchto skel. Existují tradiční čirá skla, ale i zbarvená, s různými typy izolačních i bezpečnostních vlastností. Záleží na každém, jaké další požadavky na okna bude mít.

 

Takto upravené sklo snižuje i náklady na energie. V létě v domácnostech s klimatizací spotřebujete méně energie díky tomu, že do interiéru proniká méně tepla.

 

Existují dva způsoby výroby tohoto speciálního skla. Prvním je, že se na čiré či jinak zbarvené sklo nanese vrstva kovu. Její tloušťka ovlivňuje vzhled a vlastnosti skla. Tento proces se nazývá měkké pokovení. Při druhé technologii se během výrobního procesu na horký povrch skla nanáší reflexní vrstva oxidu kovu. Sklo poté musí vychladnout, aniž by došlo ke pnutí. Vrstvy skla a oxidu kovu jsou tak pevně spojeny a díky tomu se snižuje i propustnost světelného záření.

 

Pokud je vaším hlavním cílem opravdu snížit teplo v místnosti, vždy je dobré zkombinovat více možností stínění. Proto obzvláště do jižně situovaných místností doporučujeme jak protisluneční skla, tak ještě přídavnou ochranu, například externí stínění, například venkovní žaluzie a rolety, které jsou v zastavení tepla nejspolehlivější. Pokud nechcete měnit všechna okna, je zde i možnost protislunečních okenních fólií, které interiér taktéž chrání před přehříváním a jsou postaveny na stejném principu jako protisluneční skla.